ایرانی موفق در کمپانی اپل

امروز اتفاقی سری به سایت i-phone زدم و باز به‌طور اتفاقی تاپیکی توجه‌ام رو جلب کرد به خودش، “یک ایرانی جزء معاونان اول شرکت اپل“. راستش من از این نوع خبرها که دروغ بوده‌ن زیاد توی اینترنت دیدم. مثلا یک سایت یه خبر مثل این زده و هیچ منبعی ارایه نکرده، بعد کمی هم که جست‌و‌جو می‌کنی به نتیجه‌ای نمی‌رسی که نشون می‌ده اون حرف زاییده‌ی خیال طرف بوده.

خلاصه، موضوع را خوندم و کمی هم پاسخ‌هاش رو نگاه کردم. تا رسیدم به این مطلب! موضوعش در مورد این هست که بعد از استیو جابز چه کسی مدیریت اپل را به دست می‌گیره؟ توی لیست به دنبال اسمی که در تاپیک آورده شده بود، یعنی “سینا تمدن” گشتم. و با کمال تعجب به نتیجه هم رسیدم!! نوشته‌ای که در اون سایت هست:

tamaddon

Sina Tamaddon. Senior vice president, applications. Another non-native born American  (he’s Iranian), and yet another veteran of NeXT, Tamaddon, 50, came to Apple with Jobs’ return in September 1997. Although he’s held several top positions at Apple — including vice president and general manager of the Newton Group — and reports directly to Jobs, Tamaddon probably has a lower profile than anybody else on the executive team. He’s the only member without a bio on Apple’s official web page, and as this went to press, the question “Where did Sina Tamaddon go to school” had still not elicited any replies on WikiAnswers.

سینا تمدن، معاون ارشد در بخش برنامه‌ها. یکی دیگر از غیربومی‌های امریکایی (او ایرانی‌ست)، و یکی از کهنه‌کاران NeXT، تمدن ۵۰ ساله، در زمان بازگشت دوباره‌ی استیو جابز به اپل (سپتامبر ۱۹۹۷) به اپل آمد. با این‌که او سمت‌های مهمی در اپل داشته ـ یعنی معاون ارشد و مدیر کل گروه Newton ـ و گزارشاتش را مستقیما به استیو جابز می‌رساند، ولی احتمالا او نمایه‌ی کمتری نسبت به دیگران (۱۰ نفر دیگر) در تیم اجرایی دارد. او تنها عضوی است که در سایت رسمی اپل صفحه‌ای برای بیوگرافی‌اش ندارد. و از وقتی که این موضوع به مطبوعات رفت، سوال “سینا تمدن کجا به مدرسه رفت؟” در WikiAnswers هنوز بی‌پاسخ مانده است.

من جست‌و‌جوی بیشتری در مورد آقای تمدن کردم، و تنها چیز مفیدی که پیدا کردم صفحه‌ای در سایت اپل هست که عکس ایشون را فقط گذاشته. البته دیدم ایشون در Twitter هم عضو هستند، با کلی خوشحالی به صفحه‌شون رفتم و دیدم هیچ تویتی نداشتن تا حالا و البته ۷ تا فالوور هم داشتن (که من هم فالو کردم البته :دی). خلاصه مثل این‌که اپل در سیاست محرمانه نگه داشتن مشخصات کارکنان اصلیش، حداقل در مورد آقای تمدن، موفق بوده…

کلام آخر این‌که به عنوان یک ایرانی، و یک علاقه‌مند تعصبی اپل برای چند لحظه به ایرانی بودن خودم بالیدم، همین! 😀

پ.ن: بابا تو که عامل نفوذی هستی مخ استیو رو بزن یک نمایندگی تو ایران بزنه حداقل 😛

1 thought on “ایرانی موفق در کمپانی اپل

دیدگاه‌تان را بنویسید: